Bebek Anne İçinde Nasıl Beslenir

Placenta (son) adı verilen bir özel organ yavaş yavaş ge­lişir ve fetus ile anne arasında ilişki kurar. Anne ile çocuğun kanı, birbirine karışmaksızın işte burada birbiri ile ilgi kurar.luıcenta, Placenta ile bebeğin vücutlarında dolaşan kan arasında bir duvar gibi durur. Fakat bazı özel kimyevî maddeler her iki tarafa da süzülür geçer. Böylece bebeğe besleyici maddeler, »»’bekten öbür tarafa da gereksiz salgılar alışverişi olur. Ra-iı iıi içindeki 9 aylık misafirliği sırasında durmadan gelişmek­ti olan fetus oksijen ve gıdayı annenin kanından alır, gereksiz salgısını da annenin kanına boşaltır. Placenta îyice geliştiği zaman bir hayli büyük bir organdır. Yassı yumurta biçimiininde yirmi santim çapında ve aşağı yukarı yarım kilo ağırlığındadır. Rahim doğumdan sonra bunu da dışarı attığı için kendisine «doğum artığı» veya «son» adı verilir. Fetus bu Placentaya «göbek bağı» adı verilen kordonla bağlıdır. Aşağı yukarı 24 santim uzunluğunda, bir santim kalınlığındadır. Bebeğin karnına bağlı olup, fetus ile placenta arasında kan alıp İttiren bir sürü kan damarlarının birleşimidir. Doğumdan son­ra bebek ile anneyi ayırmak için göbek kesilir… Göbek bağının bebeğin karnında bağlı bulunduğu yere göbek adı ve­rilir.
7-8 SANTİM UZUNLUĞUNDA OLAN RAHİM NASIL OLUYORDA TAM GELİŞMEMİŞ BEBEĞİ İÇİNE ALABİLE­CEK KADAR GENİŞLEYEBİLİYOR?
Gebelik sırasında rahim hacminin büyümesi, adale nesiçlerinin gelişmesinden ileri geldiği gibi, kısmen de rahim duvarlarının esnemesinden meydana gelir. Rahim gittikçe büyür ve gebeliğin altıncı ayında bebek seviyesine, dokuzuncuda karnın en yukarı kısmına kadar gelir. Fakat doğumdan sonra hemen yine büzülür ve küçülerek eski durumuna
gelir.Doğumdan beş hafta sonra, doğum sırasındaki büyüklüğünün yirmide birine iner.

bebek anne içinde nasıl beslenir

KADIN GEBE KALDIĞINI HİSSEDER Mİ?
Kadın , yumurta ile tohum hücresinin birleştiğini, yani kaldığını hiç hissetmez. Ona bunu hissettirecek ne ruhî
ne bedeni hiçbir olay olmaz ve kadın ilk haftalar içinde gebeliğinin hiç farkına varmaz. Dışardan yapılacak muayene ile ilgili bir şey anlamak mümkün değildir. Ancak 5-6 hafta geçtikten sonradır ki, kadın kendisinde bir takım değişiklik­ler hissetmeye başlar. Yalnız modern idrar tahlilleri, üçüncü haftasında gebeliği haber verebilmektedir.
AŞILAMADAN 5-6 HAFTA SONRAKİ BELİRTİLER NE­LERDİR?
Genel olarak bir kadının gebe kaldığının ilk belirtisi aybaşlarının durmasıdır. Gerçi bazı bedeni ve ruhi sebeplerle aybaşıların gecikmesi mümkündür ama, her zaman oldukça dü­zenli bir şekilde görmemesi, büyük bir ihtimalle gebe kaldığı­nın belirtisidir. Yumurta aşılandıktan beş-altı hafta sonra öbür belirtiler de kendilerini göstermeye başlar. Bunların ba­şında bulantı ve kusmalar gelir. Özellikle öğleden önce bulan­tılar daha şiddetli olur. Göğüsler ve meme uçları irileşmeye başlar, renkleri de biraz değişerek esmerleşir. Sık sık idrar yapma ihtiyacı duyulur. Dördüncü aydan sonra karın büyü­meye Kaşlar. Beşinci aydan sonra kadın karnının içinde canlı birşey bulunduğunu ve onun oynamaya başladığını hisseder.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ